18 Aralık 1933 – 25 Ocak 2009
İstanbul Rumelihisarı’nda 18 Aralık 1933’te dünyaya gelen Duru, 1956’da Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olarak aynı fakültede bir süre asistanlık yaptı. 1961’de gazetecilik mesleğine atılan Duru, Ulus gazetesinde çalışmaya başladı. Cumhuriyet, Milliyet, Güneş ve Hürriyet gazetelerinde mesleğini sürdüren Duru, kariyerinde muhabir, parlamento muhabirliği, haber müdürlüğü, yazı işleri müdürlüğü ve yayın koordinatörlüğü gibi görevlerde bulundu. Duru, Milliyet’te çalıştığı dönemde tarihten, siyasete, güncel olaylardan, gezi yazılarına kadar çok sayıda başarılı yazı dizisine de imza attı. Yazdığı öykülerle birçok ödül aldı.
(Biyografi: gazetecilercemiyeti.org.tr)